מה חשוב לדעת לפני רכישת נחלה

בתקופה האחרונה ניתן לראות יותר אנשים עוזבים את העיר ומחפשים מקום שקט. התופעה של רכישת בתים הולכת ומתגברת לנוכח הצפיפות בערים.

 הגשמת החלום האמריקאי

עבור לא מעט אנשים בישראל החלום האמריקאי מעולם לא היה קרוב יותר. החלום לגור במקום פרטי ללא הרעשים של העיר הפך עבור רבים למציאות. אם פעם רכישת נחלה במושב משמעותה אימוץ אורח החיים של המושב, הרי כיום תושבים בקיבוצים או במושבים מתפרנסים ממקורות שונים ולא עובדים אך ורק במקום. צעירים רבים שמאסו בערים הגדולות בשל יוקר המחייה יוצאים לרכוש נחלה במקומות שונים וליהנות מאוויר ומאיכות חיים. רכישת מקום במושב או בקיבוץ מחייבת להיעשות בצורה הנכונה

פרמטרים לבחירת נחלה

ישנם מספר פרמטרים שיש להביא בחשבון בעת בחירת מקום:

  • אופי: גורם מרכזי בבחירת נחלה הוא האופי של מקום המגורים. כולנו מכירים את הסיפור המפורסם דירה להשכיר, כאשר מתגלה האופי של השכנים. בדיוק כמו בסיפור ובכל עסקת נדלן אחרת, גם כאן יש להביא בחשבון את אופי המקום ולשאול האם השכנים טובים. נכון, היום זה לא כמו בעבר, אבל יש עדיין חשיבות לשכנות טובה. ברוב המקומות ישנן ועדות קבלה לקהילות- אותן ועדות מסייעות לשמירה על האופי של המקום ומקפידות לבחון אנשים שנראים כי יוכלו להשתלב. כך למשל, אם אתם זוג חילוני, לא בטוח שמתאים לכם להתגורר במושב דתי ולהפך. במקומות מסוג זה חשוב מאד לשמור על לכידות
  • חינוך:  בעת חיפוש מקום מגורים חשוב מאד להביא בשחבון את הפרמטר של חינוך. כאשר מדובר על עתיד הילדים חשוב מאד לא להתפשר אלא לבחור את הטוב ביותר. ישנם לא מעט מקומות לגור בהם אבל לא כל מקום מתאים לילדים. בחירת המקום המתאים דורשת התאמה בין הצרכים של הילדים לבין מה שהמקום יכול להציע. אחד הדברים החשובים ביותר עבור ילדים זה חינוך. בעת בחירת מקום מגורים חשוב מאד לשאול את השאלות שיובילו אתכם לקבל את ההחלטה המתאימה. כך למשל, חשוב לברר האם קיים מועדון נוער או מסגרות לגיל הרך? כמו כן, מהו המרחק בין המקום לבין בתי הספר? כל השאלות הללו משפיעות על ההחלטה האם להתגורר במקום.

חשיבותה של תעסוקה

לצד החינוך חשוב מאד להביא בחשבון את נושא התעסוקה. על מנת לממן את בתי הספר ושאר הפעילויות לילדים יש צורך בתעסוקה. לפני שרוכשים נחלה, כדאי לברר אילו אפשרויות תעסוקה קייימות במקום. אם בעבר המושבים העסיקו אנשים שעבדו את האדמה הרי היום הזמנים השתנו וניתן לראות אנשים העוסקים במקצועות חופשיים. היום במושבים ניתן למצוא גם אנשים שעובדים במקצועות שונים כגון רופאים, עורכי דין או עובדים בתחום התיירות. מכאן חשוב מאד לברר האם המקום שברצונכם לגור בו ממוקם קרוב לצירי תנועה ראשיים.