התקנת מעלית בבניין מגורים במסגרת פרויקט תמ"א 38


התקנת מעלית בבניין מגורים במסגרת פרויקט תמ"א 38

בשנים האחרונות, תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידת אדמה – הלא היא תמ"א 38 – צברה תנופה משמעותית. הגם שכל פרוייקט שכזה כולל פעולות אחרות המהוות חלק ממשוואת השיפוץ והשדרוג, יש פעולות שהן בבחינת חובה עבור לא מעט מדיירי הבניינים האמורים. התקנת מעלית עונה על ההגדרה הזו בדיוק.

אז למה להתקין מעליות?

אין צורך להכביר מילים על התרומה של מעליות לשיפור איכות החיים של דיירי הבניין בו היא מותקנת. הבעיה היא שבמרבית הבניינים הישנים בישראל, הגם שמדובר בבניינים רבי קומות, אין מעליות. הדבר מביא לפגיעה בנוחות הדיירים (חשבו, למשל, על סחיבת שקיות עמוסות בקניות לקומה עליונה בבניין ללא מעלית).

זאת ועוד, עבור אוכלוסיות מסוימות הדבר מקשה מאד על ההתניידות, או אפילו הופך אותה לבלתי אפשרית: חשבו, למשל, על קשישים. מבחינה כלכלית, יש להדגיש, מעלית מעלה את ערך הדירות בבניין בעשרות אחוזים. במקרה של תמ"א, בו העלויות מצד הדיירים עבור השדרוג מינימליות או לא קיימות כל, סוגיה זו הופכת למשמעותית יותר.

ההליך הבירוקרטי בדרך להתקנת המעלית

התקנת מעלית, אם כן, היא צעד מבורך בכל בניין קיים, על אחת כמה וכמה כאשר היא נעשית במסגרת תמ"א 38. מה שחשוב להדגיש הוא שאין המדובר במשימה פשוטה כלל, מה שחייב להכניס לתמונה אך ורק חברות מקצועיות, הבקיאות בתחום. זה מתחיל עם ההליך המנהלי, שרצוי בהחלט שייעשה על ידי אותן חברות.

הליך זה כולל הגשת בקשה, בשם הדיירים, לקבלת היתרי הבנייה, או בכלל  – התנהלות אל מול המוסדות הרלוונטיות, דוגמת הרשות המקומית בשטחה ממוקם הבניין (הליך שנמשך לרוב מספר חודשים). החברה המבצעת תדאג לקבל אישורים מכל הגורמים הנוגעים לעניין, ובכלל זה פיקוד העורף, מכבי האש, טאבו וכיוצא בזה. בכך היא מאפשרת לדיירים לקצר תהליכים ולהימנע בעיסוק בתחומים מורכבים, שסביר שאינם בקיאים בהם.

ביצוע ההתקנה בפועל

לאחר שמתקבלים כל האישורים, ניתן להתקדם לשלב הבא בתהליך: השלב בו מתחילים את עבודת ההתקנה. הליך זה כולל בתוכו מספר פעולות עיקריות, ובכלל זה יציקה של שלד פיר המעלית, הרכבת המעלית והרכבת התשתיות. לאחר ביצוע פעולות חיוניות אלה, נדרש לבדוק את המעלית ולקבל אישור שלה מטעם מכון התקנים הישראלי, סוגיה המטופלת אף היא על ידי החברה המבצעת. קבלת האישור תסיים את התהליך ותתחיל את הפרק הבא באיכות החיים של דיירי הבניין, שזוכים למעלית משלהם – יחד עם פעולות אחרות שצפוי שייעשו במסגרת התמ"א.